*طرح درس روزانه ادبیات فارسی پایه دهم*
موضوع درس:آشنایی با تحمیدیه ،درس چشمه و سنگ
حسین فنودی
فعالیت های مثل |
اهداف |
اهداف کلی:بررسی تحمیدیه-شعر ستایش عطار-آشنایی و شناخت شعر نو و کلاسیک-آشنایی با نیما هدف خودی:آشنایی با عطار و تحمیدیه اش-بررسی شعر های معاصر-شناخت های قالب های شعر نو و سنتی –بررسی قلمرو های فکری و زبانی شعر چشمه و سنگ |
هدف های رفتاری(انتظار می رود پس از پایان آموزش فراگیری بتواند): |
||
حیطه ها |
حیطه شناختی:لحن صحیح خوانش اشعار را بشناسد-با تحمیدیه آشنا شود-تفاوت بین شعر نو و سنتی را تشخیص دهد –ابیات دشوار درس را تحلیل کند حیطه روانی حرکتی:مثالهای برای تحمیدیه بزند-سوالات مربوط به قلمرو های زبانی,ادبی و فکری این درس را پاسخ دهد –ابیات دشوار را تحلیل کند |
|
انتخاب روش و الگوی تدریس |
روش بارش فکری،روش کار گروهی مبتنی بر (IcT) |
|
انتخاب وسیله آموزشی |
استفاده از نرم افزار ها-(ورق زن) کتاب,کتاب درس کمک آموزشی پخش تصاویر مرتبط با مبحث از طریق ویدیو،ویدیو پروژکتور،استفاده از تخته هوشمند |
|
فعالیت مقدماتی |
فعالیت های مقدماتی |
حضور و غیاب و گروه بندی دانش آموزان کلاس-دیدن تکالیف تعیین شده جلسه قبل –بررسی مناسبت های موجود در هفته |
ارزشیابی |
ابتدا ارزشیابی آغازین را انجام می دهیم |
|
آماده سازی
فعالیت های حین تدریس |
آماده سازی و ایجاد انگیزه |
ابتدا با شرح تاریخچه ای از زندگی نیما و تفاوت های شعر سنتی و نوبه مبحث مورد تدریس ورود پیدا می کنیم پس از دانش آموزان می خواهیم تعدادی از شاعران معاصر که با آنها آشنایی دارند معرفی کنند |
ارائه درس |
فعالیت معلم:آرایه های مربوط به هر بیت را برای فراگیری بررسی می کنیم و توضیح می دهیم قلمرو زبانی و نکات دستوری برخی از ابیات را بررسی می کنیم ونمونه های دیگر را برای تسلط بیشتر دانش آموزان مطرح می کنیم فعالیت فراگیران:1-دانش آموزان باید بتوانند آرایه های مشابه را در ابیات دیگر را تشخیص دهند.و با راهنمایی دبیر مربوط به تصحیح اشکالات خود بپردازند 2-از دانش آموزان انتظار می رود که بتوانند نمونه های مشابه را حل کنند و نکات دستوری ابیات را تشخیص دهند |
|
فعالیت های تکمیلی |
جمع بندی و نتیجه گیری |
توضیح کلی درس –بررسی نکات جدید –رفع اشکال |
ارزشیابی پایانی |
چند بیت از ابیات درس را فراگیران بخوانند و قلمرو زبانی ،ادبی و فکری را بررسی کنند |
|
فعالیت های پایانی |
تعیین تکلیف |
سوالات خود ارزیابی مربوط به هر درس برای جلسه ی بعد حل شود تنها سوالات تشریحی مربوط به مبحث مورد نظر از کتاب کمک آموزشی حل شودو آماده ی پاسخگویی به سوالات دبیر برای جلسه بعد باشد |